Tłuszcze spożywcze to jedne z podstawowych składników używanych w kuchni. Nie wyobrażamy sobie przygotowania wielu smakowitych potraw bez oliwy z oliwek, czy popularnych olejów roślinnych, takich jak olej rzepakowy, lniany czy słonecznikowy. Lokale gastronomiczne, które zużywają duże ilości olejów w procesie przygotowywania dań napotykają na bardzo istotną kwestię utylizacji olejów spożywczych – zwłaszcza tych, które poddawane są obróbce termicznej podczas smażenia lub pieczenia.
Co w takim razie należy zrobić ze zużytym olejem spożywczym? Jak odpowiednio zutylizować zużyte oleje? Czy prowadząc działalność gastronomiczną można skorzystać z usług profesjonalnych firm, zajmujących się utylizacją zużytych olejów spożywczych? Postaramy się przybliżyć kwestię utylizacji zużytych olejów w restauracjach, barach i hotelach oraz w tych lokalach gastronomicznych, w których zużywa się duże ilości olejów spożywczych .
Różne oleje – różne zastosowanie
Tłuszcze roślinne są bardzo ważnym elementem diety. Oprócz niezbędnej energii, dostarczają cennych składników pokarmowych, takich jak nienasycone kwasy tłuszczowe, które warunkują odpowiednią pracę serca, układu krwionośnego i nerek. Składniki zawarte w olejach roślinnych pozytywnie wpływają na stan skóry i włosów. Oleje, takie jak oliwa z oliwek, czy olej rzepakowy stosowane są również w popularnych kuracjach olejowania. W Polsce największą popularnością cieszą się: olej rzepakowy oraz słonecznikowy. Do łask powraca również rodzimy olej lniany, który jest doskonałą i bardzo odżywczą alternatywą dla popularnej oliwy z oliwek. Jednak od dawna najszersze zastosowanie znajduje olej rzepakowy, zwłaszcza rafinowany, który nadaje się nie tylko do przygotowywania potraw na zimno. Na bazie oleju rzepakowego można przede wszystkim smażyć i piec oraz wykorzystywać go do tak zwanego głębokiego smażenia. Do tego celu świetnie nadaje się również olej palmowy, który chętnie stosowany jest w gastronomii. Jednak po każdym smażeniu lub pieczeniu, wykorzystany olej niestety nie nadaje się już do ponownego użycia. Konieczna jest więc jego utylizacja.
Utylizacja oleju spożywczego
Jak należy postępować ze zużytym olejem? Przede wszystkim należy zaznaczyć, że to, gdzie wylejemy zużyty olej, ma ogromne znaczenie. W niewielkich gospodarstwach domowych zużyty olej spożywczy najczęściej wylewany jest bezpośrednio do kanalizacji, co jest ogromnym błędem, a jego konsekwencje mogą być poważne i narazić nas na wiele niepotrzebnych kosztów. Tężejący olej robi się twardy i lepki. Jego pozostałości osiadają na ścianach rur zapychając je. Dużo lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zlewanie zużytego oleju spożywczego do butelki lub szczelnego pojemnika, które następnie wyrzucamy do kosza z odpadami zmieszanymi. Jednak w dużych lokalach gastronomicznych, gdzie zużycie oleju spożywczego jest dużo większe, sposób postępowania z odpadami tego typu jest inny. Restauracje, bary oraz smażalnie najczęściej korzystają z usług profesjonalnych firm, zajmujących się odbiorem i utylizacją odpadów powstających z olejów spożywczych.
Odbiór zużytego oleju spożywczego w lokalach gastronomicznych
Właściciele lokali gastronomicznych zobowiązani są do odpowiedniej utylizacji zużytych olejów spożywczych. Chociaż na pierwszy rzut oka ten obowiązek może wydawać się kłopotliwy i skomplikowany, w rzeczywistości cała procedura jest prosta, szybka i wygodna. Firmy wyspecjalizowane w dziedzinie utylizacji odpadów olejów spożywczych oferują odbiór bezpośrednio spod siedziby lokalu gastronomicznego. Nie ma więc potrzeby zawożenia pojemników ze zużytym olejem do punktów odbioru. Bardzo często firmy stosują metodę wymiany zużytego oleju na świeży. Cała procedura odbywa się przy jednoczesnym zachowaniu obowiązujących zasad oraz niezbędnej dokumentacji, więc właściciel lokalu gastronomicznego nie musi martwić się o dopełnienie formalności, gdyż robi to za niego firma odbierająca i dostarczająca olej. Odbiór zużytego oleju Trafinoil.pl – zobacz więcej informacji.