W czerwcu 2007 roku niskie pensje i brak porozumienia z rządem zmusiły pielęgniarki do podjęcia akcji protestacyjnej pod siedzibą Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego. Strajk zapisał się w historii współczesnej Polski jako słynne „białe miasteczko”, które zjednało sobie przychylność zdecydowanej większości społeczeństwa. Zawód ten cieszy się wśród Polaków należną mu estymą, jednak według opinii publicznej zarobki pielęgniarek są skandalicznie niskie. Wprawdzie związki wywalczyły podwyżki dla tej grupy zawodowej, a rząd wprowadził ustawę o minimalnym wynagrodzeniu personelu medycznego, jednak nadal w tej kwestii pojawia się wiele nieścisłości i ustaleń niezgodnych z postulatami związków zawodowych. A jak wyglądają zarobki pielęgniarek za granicą?

Ile zarobi polska pielęgniarka w UE?

doctor-563428_1280 (1)Wystarczy przejrzeć oferty pracy dla pielęgniarek w Niemczech, by zrozumieć frustrację panującą w środowisku. Osoby wyjeżdżające zaraz po maturze mogą podjąć naukę w szkole zawodowej na kierunku pielęgniarstwo, otrzymując przy tym wynagrodzenie 950 euro brutto w I klasie i 1150 euro brutto w II klasie. Natomiast wykwalifikowane pielęgniarki mogą zarobić za Odrą od 2 300 do 3 500 euro miesięcznie. Pensja zależy od kwalifikacji, stażu pracy i miejsca, niemniej nawet minimalne wynagrodzenie pielęgniarki w Niemczech jest o ok. 7 tys. zł wyższe niż w Polsce.

Ogromne dysproporcje pojawiają się także przy zarobkach w Norwegii, gdzie polska pielęgniarka może zarobić od 8,8 do 20 tys. zł miesięcznie! Opłaca się wyjechać również do pracy Wielkiej Brytanii – angielskie kliniki, szpitale i domy opieki oferują stawkę w wysokości od 1600 do 3300 funtów netto miesięcznie. Zarobki pielęgniarek we Francji są zależne od stażu pracy i kwalifikacji. Początkujące pielęgniarki mogą zarobić nad Loarą  ok. 6 tys. zł brutto, zaś pielęgniarki ze specjalizacją od 8 do 11 tys. zł brutto. Biorąc pod uwagę powyższe kwoty trudno się dziwić, że wiele polskich pielęgniarek nie zastanawia się długo nad emigracją.

Średnie wynagrodzenie pielęgniarek w Polsce

Ile zarobi pielęgniarka w Polsce? Przeciętna pensja wynosi ok. 2700 zł brutto, przy czym połowa pielęgniarek zarabia od 2300 do 3380 zł. Wynagrodzenie poniżej 2300 zł otrzymuje 1/4 pielęgniarek, tyle samo kobiet otrzymuje pensję przekraczającą 3380 zł. Pielęgniarki oddziałowe zarabiają 4300 zł, natomiast położne średnio 2800 zł.

Zdecydowaną większość pracujących w tym zawodzie stanowią kobiety po 45 roku życia, natomiast kobiety w wieku 21-25 to zaledwie kilka procent zatrudnionych. Z danych statystycznych wynika, że ok. 67 tys. pielęgniarek nie pracuje w zawodzie. Powodów jest wiele – nieustanna presja, praca w niedziele i święta, męczące godziny dyżurów, trudna współpraca z pacjentami, a także wysokie obciążenie psychofizyczne. Zarobki pielęgniarek w Polsce wydają się zatem mocno krzywdzące, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że wiele z nich to absolwentki uczelni medycznych o wieloletnim doświadczeniu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]