5 sposobów na wakacyjne podszkolenie języka obcego

Wakacje to idealny czas na podszkolenie języka obcego. To także okres, który możemy przeznaczyć na poznanie zupełnie nowego języka obcego, od podstaw. Sposobów na doskonalenie języka jest wiele, nie wszystkie jednak wpadają nam w gust. Warto jest wybierać spośród tych, które wydają się nam atrakcyjne, efektywne i wygodne. Wakacje nie powinny być okresem intensywnej nauki, która nas męczy, nuży i stresuje. Letnie miesiące nie sprzyjają mobilizacji do siedzenia nad książką, jednak kto powiedział, ze nauka języka musi opierać się na książkach? Wbrew temu z czym kojarzą się nam lekcje jeżyka w szkole nie musimy ślęczeń nad podręcznikiem, słownikiem i zbiorem zadań czy tablicą odmian czasowników w różnych czasach. Doskonałym sposobem na podszkolenie języka jest zanurzenie się w nim i jego kulturze. Najłatwiej uzyskać efekt immersji poprzez zagraniczny wyjazd w naturalne środowisko języka. Jeśli tylko mamy możliwość skorzystania z zaproszenia rodziny, znajomych za granicę, winniśmy skorzystać, jeśli nie warto rozważyć zagraniczny kurs językowy.

Wyjazdy edukacyjne to coś więcej niżeli tylko nauka języka

, to pobyt bogaty w rozliczne doświadczenia, wspaniała przygoda i możliwość zapoznania wielu znajomych, przyjaciół na lata z różnych stron świata. Kiedy jednak tak się składa, że kurs językowy jest dla ans zbyt kosztowny możemy połączyć cele edukacyjne z zarobkowymi wybierając się zagranicę do pracy sezonowej. Przynależność do Unii Europejskiej ułatwia znalezienie oferty pracy dla ucznia, studenta praktycznie na terenie całej UE. Jeśli jesteśmy zdeterminowani wyjechać do pracy możemy również do krajów bardziej odległych jak Meksyk, Kanada, USA, jednakże wymaga to przygotowania zawczasu. Mimo wszystko nie wszystkim udaje się zrealizować marzenie o zanurzeniu poprzez wyjazd, wówczas pozostaje otoczenie się wieloma zróżnicowanymi bodźcami językowymi online. Przez internet możliwe jest korzystanie zarówno z mediów jak radio, telewizja, czy portale informacyjne w języku obcym, zaś szukając okazji do dyskusji, czy odpowiedniej lektury obcojęzycznej mamy okazję ćwiczyć język na forach, FB, czy w blogach językowych. Aby nauka w ten sposób przynosiła efekty ważna jest jej systematyczność, a  przy tym motywacja do nauki. Wystarczy kwadrans dziennie dawki języka w czystej postaci, żywego kontaktu z językiem, by po dwóch, trzech miesiącach przekroczyć o co najmniej jeden poziom zaawansowania w znajomości języka obcego.

cytaty

Prócz wymienionych sposobów na wyjazd warto podkreślić, iż studenci mają możliwość skorzystania z wymian studenckich, projektów takich jak Erasmus i wiele innych. Poza uczelnianymi programami możemy pokusić się o wyjazd z AISEEC, czy tez organizowanych wyjazdów edukacyjnych Au Pair, rozmaitych fundacji na rzecz promocji języka. Ostatecznie pozostaje nam szukanie ofert rodzin goszczących lub chętnych na wymianę i w zamian za goszczenie nas u siebie przyjazd do Polski. Wbrew pozorom jest wiele takich osób, które chętnie przyjmują „uczniów” z odległych miejsc, by poznać ich samych, ich kulturę. Tym sposobem możemy wyjechać na Filipiny, do Australii, Indii itp. Wymianę studencką trudno jest zaplanować na czas wakacji, jednakże wymiany z projektów unijnych na rzecz edukacji językowej już owszem. Wystarczy rozejrzeć siew okół, poszperać w internecie, by znaleźć programy najbardziej polecane i wartościowe. Jeśli mamy za sobą studia, jak i określone doświadczenia zawodowe możemy także podjąć studia podyplomowe za granicą, wyjechać w ramach doskonalenia zawodowego itp. Do tego dochodzi tak zwany Wolontariat studencki. Co prawda wymiany organizowane przez uczelnie i te, w których uczelnie pośredniczą to najczęściej oferty z Europy w dość popularnych kierunkach jak Wielka Brytania, Hiszpania, czy Niemcy, tymczasem planując naukę japońskiego, czy szwedzkiego może być nam trudno. Wyjazd, jak i immersja to nie wszystko, aczkolwiek uzupełnieniem „domowego” zanurzenia mogą być lekcje języka i konwersacje z native speakerem przez Skype.

download

Dzięki takim platformom edukacyjnym w internecie jak preply.com możemy w łatwy sposób znaleźć odpowiedniego korepetytora językowego, jak i native speaker, jak również dopasować poziom zajęć, ich formę, termin do osobistych potrzeb. Wcale nie muszą być to cykliczne zajęcia, chociaż mogą stanowić formę kursu językowego z osobistym nauczycielem języka. Z Preply możemy korzystać szukając korepetytora z anielskiego, niemieckiego, francuskiego jak i wielu języków niszowych jak na przykład ukraiński, czy węgierski. Dowolność wyboru terminu zajęć w miejscu i czasie, jak również zapewnienia sobie komfortu nauki, czy to w domu czy tez poza domem, w drodze, w delegacji zapewnia Preply i korepetycjom online popularność. Młodzież chętnie sięga po korepetycje przez Skype z Preply (angielski z lektorem przez Skype) w ramach powtórki, przypomnienia sobie języka, weryfikacji posiadanych umiejętności, jak i uzupełnienia wiedzy zdobywanej samodzielnie. To świetny dodatek do immersji osiąganej online. Spotkanie przez Skype może stanowić idealne urozmaicenie nauki, zwłaszcza iż samodzielnie jesteśmy w stanie zaplanować jego temat, formę. Nauka ze Skype może być przyjemna, jak również efektywna, to idealny sposób na wakacyjną naukę tak od zera, jak i dla podszkolenia. Niezależnie do rodzaju oczekiwanej pomocy, potrzeb edukacyjnych, jak też języka obcego w Preply znajdziemy pomoc. Bardzo pojemna baza kontaktów Preply pomaga w znalezieniu nauczyciela stacjonarnego, jak też online.

slowniki

Alternatywą dla wyjazdów, jak i nauki ze Skype jest nauka poprze zużywanie języka w środowisku międzynarodowym mediów społecznościowych. Aktywność w blogach, na forach i w innych przestrzeniach internetu umożliwia skuteczne szkolenie, często pod postacią atrakcyjnej rozrywki. Przeglądając interesujące nas FP, podejmując tematy dla nas wciągające możemy poszerzyć słownictwo, jak również sprawdzić się w dyskusji. Częstym sposobem na rozwój językowy są quizy, gry online, jak i korzystanie z aplikacji mobilnych do nauki języka, które zawierają elementy społecznościowe i współzawodnictwa. Czując się członkiem społeczności możemy poczuć się pewniej, dzielić swoją wiedzą, problemami i potrzebami, jak i chwalić postępami. Doskonałym oprogramowaniem, które umożliwia naukę jest Busuu, jak również Duolingo, czy MindSnacks. Co więcej możemy również dołączyć do grup poświęconych nauce języka. Wówczas wzajemnie możemy się wspierać, wymieniać doświadczeniem, polecać materiały ćwiczeniowe i ćwiczyć wspólnie konwersacje.

Każdy sposób na naukę języka obcego jest dobry, jeśli spełnia nasze oczekiwania wobec nauki. Wakacje winny być czasem wypoczynku i luzu, stąd też naukę języka należy dawkować w rozsądnej ilości, z dbałością o jakość. Nawet jeśli dotąd nie znaleźliśmy odpowiedniego, to warto jest próbować coraz to nowszych metod nauki, szukać optymalnego sposobu nauczania, dzięki któremu w wakacje będziemy chcieli spędzać czas na nauce i traktować naukę jako formę relaksu. Warto jest dobrać taki sposób, z którego najwięcej zaczerpniemy wiedzy i zadowolenia, wtedy wakacji nie będziemy wspominać jako okresu intensywnej nauki, a świetnej zabawy z językiem..

[Głosów:1    Średnia:5/5]