Jaki depozyt wybrać do ulokowania swoich oszczędności?

Duża część osób myśląc o oszczędzaniu wybiera depozyty bankowe. Nic dziwnego, w końcu to najbezpieczniejsze produkty bankowe, które dodatkowo przynoszą zyski. Do najpopularniejszych zalicza się lokaty i konta oszczędnościowe. Jednak, który z tych depozytów będzie dla nas lepszy?

Lokaty terminowe

Lokata terminowa to umowa pomiędzy klientem a bankiem, w której klient udostępnia bankowi środki pieniężne na określony czas, a w zamian za to otrzymuje wynagrodzenie w postaci odsetek. Odsetki w zależności od lokaty mogą być wypłacane miesięcznie, kwartalnie lub rocznie. Lokatę możemy założyć na długi bądź krótki okres czasu. Z logicznego punktu widzenia, te długoterminowe powinny mieć wyższe oprocentowanie, ponieważ bank może przez dłuższy czas dysponować naszymi pieniędzmi.

Jednak w praktyce wygląda to nieco inaczej. Lokaty krótkoterminowe często obejmowane są różnego typu promocjami, które zazwyczaj wiążę się z wyższym oprocentowaniem. Należy jednak pamiętać, że tego typu lokaty to tylko i wyłącznie akcje promocyjne, stosowane w celu przyciągnięcia klientów i można z nich skorzystać tylko raz. Zakładając lokatę należy dokładnie przeanalizować swoje finanse i zdecydować na jaki okres możemy zamrozić naszą gotówkę. Wcześniejsza wypłata środków grozi utratą zebranych do tej pory odsetek.

Konta oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe są połączeniem zwykłego konta osobistego i lokaty terminowej. Posiadając takie konto mamy stały dostęp do naszej gotówki, a jednocześnie możemy cieszyć się rosnącymi odsetkami. Nie należy jednak traktować konta oszczędnościowego jako rachunku na co dzień, ponieważ najczęściej tylko jeden przelew w miesiącu jest darmowy, a za każdy kolejny naliczane są wysokie prowizje. Konta oszczędnościowe są nieco niżej oprocentowane niż lokaty, ale jeśli zależy nam na stałym dostępie do gotówki, to jest to jak najbardziej trafny wybór.

Depozyty bankowe posiadają aktualnie znacznie niższe oprocentowanie niż kilka lat temu – co można porównać sprawdzając ranking najlepszych lokat. Jednak jeśli zależy nam na bezpieczeństwu naszych finansów to zdecydowanie powinniśmy postawić na tego typu produkty. Pamiętajmy, że wszystkie depozyty bankowe objęte są ochroną Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, który zapewnia zwrot środków nawet w przypadku upadku banku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]