Zawód agenta celnego często jest utożsamiany z celnikiem. Oba stanowiska wykazują podobną specyfikę pracy i zakres obowiązków, jednak różnią się sposobem zatrudnienia. Podczas gdy celnik jest urzędnikiem państwowym, agent celny pracuje dla prywatnych przedsiębiorstw i  agencji celnych, ponadto może świadczyć usługi w ramach własnej działalności gospodarczej. To właśnie wielkość firmy ma największy wpływ na to, ile zarabia agent celny – zarobki w zależności od pracodawcy mogą wynosić od 2 do 8 tysięcy złotych netto.

Na czym polega praca agenta celnego?

cigarette-1642232_1280Agent celny działa na zlecenie przedsiębiorców z sektora prywatnego, najczęściej firm dokonujących transakcji transgranicznych, np. zajmujących się importem towarów z Chin i sprzedażą ich na terenie Unii Europejskiej. Przedstawiciel tego zawodu znajdzie zatrudnienie również w outsourcingu obsługi celnej i agencjach celnych, a także w branży TSL czy firmach kurierskich.

Praca agenta celnego polega na pośrednictwie pomiędzy przedsiębiorstwem prywatnym a urzędem celnym oraz organami podatkowymi. Osoba na tym stanowisku musi dopełnić wszelkich niezbędnych formalności, aby przepływ towarów odbywał się w pełni  legalnie, bezpiecznie i sprawnie.

Do obowiązków agenta celnego należy m.in.: sporządzanie dokumentów celnych i zgłaszanie towarów do oclenia, pisanie raportów dla organów celnych i podatkowych, dopełnianie procedur celnych, logistyczna opieka nad towarem, rejestrowanie przesyłek, rozwiązywanie problemów w trakcie transportu oraz utrzymywanie stałego kontaktu z firmą.

Kto może zostać agentem celnym?

Od maja 2014 roku agent celny nie musi zdawać egzaminu państwowego uprawniającego do pracy w tym zawodzie, jednak musi zostać wpisany na listę Agentów Celnych. Choć stanowisko jest dostępne również dla osób z wykształceniem średnim, absolwenci studiów wyższych (prawo, transport i logistyka, ekonomia) z pewnością mają większe szanse w rekrutacji.

W tej branży niezbędna jest umiejętność obsługi komputera, sporym atutem będzie znajomość dodatkowego języka obcego (oprócz  angielskiego). Zarobki agenta celnego zależą również od stażu pracy i doświadczenia. Na największe pensje mogą liczyć osoby, które pracowały wcześniej przy obsłudze celnej, miały do czynienia z obrotem wewnątrzwspólnotowym i składami podatkowymi oraz znają się na procedurach uproszczonych.  W pracy agenta celnego pożądane są także zdolności organizacyjne, umiejętności interpersonalne oraz samodzielność.

Agent celny – zarobki

Ile zarabia agent celny? Najniższe zarobki w tej branży nieco przekraczają 2 tys. złotych netto, najwyższe oscylują wokół 8 tysięcy. Średnie wynagrodzenie agenta celnego wynosi 4 tys. brutto, przy czym najlepsze pensje otrzymują osoby zatrudnione w Gdyni, Warszawie i Krakowie. Na wynagrodzenie przekraczające 5200 zł brutto może liczyć 1/4  specjalistów i tyle samo zarabia mniej niż 3300 zł. Biorąc pod uwagę odpowiedzialność i liczne obowiązki, zarobki agenta celnego nie są wygórowane, a początkujący mogą narzekać na niskie pensje.

[Głosów:4    Średnia:3.3/5]