Czy można założyć lokatę bez konta w oferującym ją banku? Jak wybierać promocje bankowe, aby naprawdę na nich skorzystać? Czym jest kapitalizacja odsetek i w jakim stopniu wpływa na wysokość zysku z lokaty? W artykule odpowiadamy na pytania, które zadają osoby poszukujące dobrych ofert.
Lokaty bankowe to jeden z najbardziej popularnych sposobów gromadzenia oszczędności. Kluczowymi walorami lokat są bezpieczeństwo kapitału oraz możliwość precyzyjnego oszacowania zysków, jeszcze przed założeniem depozytu.
Czym jest lokata bankowa?
Lokata bankowa jest produktem inwestycyjnym oferowanym przez banki. Śmiało można powiedzieć, że jest też rodzajem kredytu. Kredytobiorcą jest tu jednak bank, a kredytodawcą – Ty sam. Za pożyczenie pieniędzy bank nagrodzi Cię wypłacając odsetki. Zdeponowanymi przez klientów środkami będzie mógł obracać, udzielając kredytów.
Czy lokaty bankowe są bezpieczne?
Lokaty bankowe są jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej pewnych sposobów gromadzenia i pomnażania kapitału. Zysk z lokat (z wyjątkiem lokaty walutowej i lokaty z oprocentowaniem zmiennym) jest pewny i z góry określony.
Co jednak dzieje się w przypadku upadłości banku? Co stanie się w wtedy z pieniędzmi? Choć ten czarny scenariusz jest stosunkowo mało prawdopodobny, zwłaszcza w przypadku znanych instytucji o stabilnej pozycji na rynku, z pomocą przyjdzie Bankowy Fundusz Gwarancyjny. W przypadku niewypłacalności banku to właśnie BFG wypłaci Ci pieniądze z lokaty. Wysokość zdeponowanego kapitału nie może przekroczyć jednak 100 tys. euro.
Czy zysk z lokaty zależy jedynie od oprocentowania?
Choć rentowność lokaty w dużej mierze zależy od jej oprocentowania, nie jest to jedyny czynnik wpływający na zysk. Równie ważna jest kapitalizacja odsetek, czyli częstotliwość doliczania odsetek do kwoty kapitału. Im częstsza kapitalizacja, tym więcej zarabiasz. Jeśli odsetki będą każdego dnia dodawane do kwoty kapitału, kolejne będą naliczane od wyższej podstawy.
Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce.
Jeśli na lokacie z dzienną kapitalizacją odsetek posiadasz 1000 zł, pod koniec dnia bank wyliczy ich wysokość i automatycznie doda je do kapitału. We wtorek kwota na lokacie (i, co za tym idzie, podstawa naliczania odsetek) będzie więc już odrobinę wyższa. Lokata z częstą kapitalizacją będzie więc bardziej rentowna niż ta, w której dochodzi do kapitalizacji odsetek w momencie zapadalności lokaty, czyli na koniec okresu jej trwania.
Co się stanie, jeśli zrezygnuję z lokaty przed terminem?
W większości przypadków zerwanie lokaty przed terminem wiąże się z utratą odsetek. Wyjątkiem może być tutaj lokata progresywna, czyli taka, której oprocentowanie rośnie wraz z długością jej trwania. Jeśli zerwiesz lokatę progresywną przed terminem, bank wypłaci Ci odsetki za okres, podczas którego pieniądze zostały nienaruszone.
Lokata bez konta – czy mogę założyć lokatę w banku, jeśli nie posiadam w nim konta?
Choć nie jest to standardem i część banków będzie wymagać od swoich klientów spełnienia tego wymogu, założenie lokaty bez konta jest jak najbardziej jest możliwe.
Lokatę, którą z powodzeniem założysz bez konta oferuje np. Toyota Bank. Lokata na Dzień Dobry, bo o niej właśnie mowa posiada 2 bardzo istotne walory – kapitalizację odsetek już po 1 dniu oraz możliwość obsługi przez internet i telefon. Dzięki dziennej kapitalizacji odsetek zarobisz więcej. Dzięki obsłudze online zyskasz cenny czas.
Zanim założyć określony depozyt, koniecznie rzetelnie przeanalizuj wszystkie zapisy umowy. Czasem zdarza się, że warunkiem otrzymania atrakcyjnego oprocentowania jest właśnie posiadanie ROR-u. Klient, który przeoczy taki zapis, może otrzymać niższe odsetki.
Czy warto korzystać z promocji bankowych?
Promocje bankowe mogą przynieść klientom naprawdę wiele korzyści. W samym 2015 roku na promocjach, oferowanych w sumie – przez wszystkie banki w Polsce można było zarobić aż 7000 zł. Choć kwota ta uwzględnia nie tylko premie gotówkowe, ale również bony i nagrody rzeczowe, trzeba przyznać, że jest naprawdę imponująca.
Pamiętaj jednak, by podczas wyboru promocyjnych produktów kierować się zdrowym rozsądkiem, własnymi potrzebami oraz rzeczywistymi profitami. Warunkiem uczestnictwa w wielu promocjach jest spełnienie drobiazgowych wymagań. Jeśli zapomnisz o realizacji któregokolwiek z nich (np. wykonasz mniej transakcji kartą niż powinieneś), zamiast zyskać, możesz stracić.