Polacy sięgają po książki coraz częściej. I to bardzo cieszy. Trzeba bowiem wiedzieć, że czytanie książek to nie tylko relaks i przyjemność. Czytanie książek ma bowiem na nas dużo większy wpływ.

Przede wszystkim warto podkreślić, że czytanie książek wpływa na redukcję stresu. Badania pokazują, że codzienne czytanie nawet jedynie przez kilka lub kilkanaście minut obniża poczucie stresu nawet o 60%. To dużo więcej niż np. słuchanie muzyki.

Oczywiste jest także, że czytanie książek ma bezpośredni wpływ na ćwiczenie naszej pamięci. Książki sprawiają, że nasza pamięć nie tylko ma się dobrze, ale jej stan się po poprawia. Podczas czytania nasz mózg zmuszony jest to zapamiętywania wielu rzeczy. Nazwiska bohaterów, daty, miejsca akcji. To sprawia, że w mózgu tworzą się nowe synapsy, a te już istniejące – wzmacniają się.

Co więcej, książki mają wpływ na nasze codzienne życie. Innymi słowy, książki nas inspirują. Często podczas lektury zapoznajemy się z bohaterami czy sytuacjami, które możemy odnieść do swojego życia. Dzięki czytaniu możemy zatem znaleźć wiele odpowiedzi na problemy naszego życia codziennego. Warto także wspomnieć, że tym samym książki pobudzają naszą wyobraźnię. Czytanie bowiem stymuluje naszą prawą półkulę, która odpowiedzialna jest właśnie za wyobraźnię. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku rozwoju dziecka. Dlatego tak ważne jest codzienne czytanie dzieciom i zachęcanie ich do czytania. W tym miejscu trzeba także wspomnieć, że czytanie ma bezpośredni wpływ na poprawę naszej koncentracji.

Nie można także zapomnieć, że czytanie książek bezpośrednio wpływa na poszerzenie naszego słownictwa. Oznacza to także, że czytanie poszerza naszą wiedzę. Stymuluje nasz mózg. Warto wiedzieć, że czytanie książek zmniejsza możliwość zachorowania na chorobę Alzheimera. Zdecydowanie spowalnia również starczą demencję. Czytanie ma zatem bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.

Książki mają także ogromny wpływ na rozwój naszych zdolności analitycznych. Zwłaszcza jeśli często czytamy kryminały, gdzie do czynienia mamy z różnego rodzaju zagadkami, które wymagają od nas łączenia faktów i wyciągania właściwych wniosków.

Wymieniając zalety czytania książek można jeszcze zwrócić uwagę na to, że książki kształtują naszą osobowość, a wieczorna lektura pomaga nam zasnąć.

Jak zatem widać zalet czytania książek jest bardzo wiele. Jasno to pokazuje, że po książki sięgać należy bardzo często. Można się wręcz pokusić o stwierdzenie, że książki sprawiają, iż jesteśmy po prostu lepszymi ludźmi. Po książki warto sięgać, tym bardziej, że dostęp do nich jest niezwykle łatwy. Czasy, w których trzeba było się specjalnie wybrać do księgarni, aby zakupić jakiś tytuł już dawno się skończyły. Dziś księgarnie wysyłkowe dają nam możliwość zakupu książek z przed ekranu komputera nie wychodząc z domu. Wystarczy wejść na stronę księgarni internetowej, wybrać konkretną pozycję i dokonać zakupu. Po kilku dniach wybrana książka trafi pod wskazany adres. Szybko, łatwo i co ważne niedrogo.

[Głosów:1    Średnia:4/5]