Jak mądrze wziąć kredyt hipoteczny

Kupienie mieszkania wcale nie jest takie proste, zwłaszcza przy dzisiejszych zarobkach. Dlatego też bardzo często mieszkania kupowane są na kredyt hipoteczny. Jest to poważny krok dlatego też trzeba dokładnie przeanalizować nie tylko wszystkie za i przeciw, ale także w razie pozytywnej decyzji wybrać odpowiedni kredyt hipoteczny.

Wybierz dobrą ofertę

Ofert na rynku kredytowym jest bardzo wiele i z całą pewnością każdy znajdzie kredyt, który mu odpowiada. Nie ma tak naprawdę idealnego kredytu. Najważniejsze aby wybierając kredyt należy zapoznać się z kompletną tabelą opłat oraz prowizji. Niektóre z banków wymagają na przykład cesji polisy na życie lub innych dodatkowych form zabezpieczeń.

Na szczęście w razie gdy oferta okaże się nieopłacalna można wziąć tzw. kredyt refinansowany, który pozwala spłacić stary kredyt i wziąć nowy na lepszych, bardziej atrakcyjnych warunkach. W większości przypadków pośrednicy kredytowi pozwalają na uzyskanie bardziej atrakcyjnych warunków.

Czy można negocjować warunki kredytu hipotecznego?

W większości przypadków pracownicy banków nie mają zbyt wielkiego pola manewru jeżeli chodzi o warunki. Najczęściej taka możliwość pojawia się w przypadku gdy kredyt jest na większe kwoty. Na podobne traktowanie mogą najczęściej także liczyć starzy klienci banku.

Na co zwracać uwagę podpisując umowę o kredyt

Najważniejszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest realny koszt kredytu. Kredyty, które są opłacalne nie powinny dawać bankowi zysku większego niż 2%. Punktem, o który trzeba bardzo naciskać, aby pojawił się w umowie jest darmowe przewalutowanie w przypadku wcześniejszej jego spłaty. Innymi bardzo istotnymi rzeczami są wakacje kredytowe, karencję spłat, a także konieczność potwierdzania swoich warunków.

Otrzymanie kredytu hipotecznego na dobrych warunkach wymaga niestety podjęcia bardzo wielu kroków, ale na pewno się opłaca. W końcu kredytu hipotecznego nie bierze się na rok czy dwa, ale na większą część swojego życia. Trzeba zrobić to z głową.

[Głosów:1    Średnia:5/5]