Sposoby na oszczędzanie

Aby mieć więcej pieniędzy trzeba je oszczędzać. Jednak jak to zrobić gdy nie zarabia się zbyt dużo? Wbrew pozorom jest to możliwe. Przede wszystkim trzeba tak zaplanować swój budżet domowy aby wydawać mniej pieniędzy niż się zarabia. Jest to pierwszy krok do oszczędzania. Oczywiście należy zrobić więcej.

Ograniczenie wydatki na media

Wbrew pozorom wcale nie jest to takie trudne jakby się mogło wydawać. Aby osiągnąć ten cel przede wszystkim trzeba będzie wymienić wszystkie klasyczne żarówki na nowoczesne rozwiązanie LED. W ten sposób można osiągnąć znaczne zmniejszenie rachunków za energię elektryczną. Kolejnym krokiem powinno być regularne wyłączanie wszelkich świateł, które akurat w danym momencie są zbędne. Następnie należy zadbać o wszelkie wycieki wody, które mogą występować w nieszczelnych kranach, spłuczkach i innych miejscach. Połączenie tego rodzaju rzeczy pozwala znacznie zmniejszyć rachunki.

Co zrobić z pieniędzmi?

Jeśli już zmniejszy się poziom rachunków i odłoży trochę pieniędzy to powinno się je zainwestować. Najprostszym sposobem na zainwestowanie pieniędzy są różnego rodzaju lokaty. Niestety oprocentowanie na nich jest obecnie bardzo niskie i nie pozwala na realne zarobienie pieniędzy. Dlatego też każdy kto chce zyskać większe pieniądze powinien zainteresować się funduszami inwestycyjnymi.

Podział funduszy inwestycyjnych

Fundusze inwestycyjne są niezłym sposobem na długoterminowe oszczędzanie pieniędzy. Dzielą się one na obligacyjne, hybrydowe oraz akcyjne. Obligacyjne są funduszami niskiego ryzyka, hybrydowe średniego, natomiast akcyjne to fundusze wysokiego ryzyka dające najlepszą stopę zwrotu. To na jaki fundusz warto postawić zależy w głównej mierze od stopnia ryzyka jaki chce się podjąć. W przypadku chęci oszczędzania najlepsze są fundusze hybrydowe ponieważ dają zwykle zadowalającą stopę zwrotu przy jednoczesnym niewielkim stopniu ryzyka. Nawet jeżeli pojawią się straty to będą one najczęściej tylko chwilowe i niezbyt wielkie.

[Głosów:1    Średnia:4/5]