Praca za granicami kraju niestety wciąż jest dla Polaków bardzo opłacalną opcją. Jeżeli w kraju nie jesteś w stanie znaleźć dobrze płatnego zatrudnienia, zawsze możesz wybrać się do Niemiec, Anglii czy Hiszpanii, by wykonywać proste prace fizyczne i otrzymać przynajmniej równowartość polskiej średniej krajowej. Zanim jednak podejmiesz decyzję o wyjeździe, powinieneś zastanowić się, czy warto uwzględnić w planach pośrednictwo pracy za granicą. Naszym zdaniem jest to zdecydowanie wygodniejsza i bezpieczniejsza opcja zarobkowania w innych krajach.

Dlaczego warto wykorzystać pośrednictwa pracy za granicą?

factory-worker-vintage-industrial-162573Najważniejszy plus korzystania z pośrednictwa pracy za granicą to wiarygodniejsze oferty. Jeżeli korzystasz ze znanej firmy, która od lat działa na rynku, nie musisz się bać, że po dojechaniu na miejsce oferta pracy „zniknie”. Oczywiście sam brak zatrudnienia bywa najmniejszym problem – kilka razy w roku media donoszą o osobach, które miały zrywać pomidory czy obierać cebulę, a wylądowały w domach publicznych lub „obozach pracy”. Takie przypadki to margines, ale dobre pośrednictwo jest gwarantem, że podobny scenariusz się nie wydarzy.

Ponadto agencje pośrednictwa pracy za granicą to także możliwość kontaktu w razie ewentualnych kłopotów z pracodawcą. Zawsze możesz skontaktować się z koordynatorem lub po prostu zadzwonić do agencji, gdy coś pójdzie nie tak.

Jak zweryfikować agencję pracy?

Niestety sytuacja nie jest czarno-biała i można trafić również na nieuczciwe agencje, które zamiast pomocy same staną się źródłem kłopotów… Co więc możesz zrobić, żeby nie dać się „wkręcić”? Przede wszystkim powinieneś zweryfikować swoje pośrednictwo pracy za granicą w dwóch źródłach:

  • W rejestrze działalności gospodarczych
  • W Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (kraz.praca.gov.pl)

Agencja powinna też dysponować certyfikatami wydawanymi przez organy państwowe.

Kolejną kwestią wartą sprawdzenia są opinie o agencji w sieci. Oczywiście powinieneś szukać ich także poza stroną danej firmy. Kilka negatywnych komentarzy nie musi Cię zrażać, ale jeśli minusów będzie sporo, to znaczy, że współpracę warto dwa razy przemyśleć. Warto dobrze doczytać, za jakie uchybienia agencja jest krytykowana i jak wiele osób potwierdza złe praktyki swoimi komentarzami. Zwróć też uwagę na daty postów. Jeżeli dane pośrednictwo pracy za granicą istnieje na rynku już wiele lat, to szansa na to, że firma jest rzetelna zdecydowanie rosną. Jeśli natomiast znajdziesz tylko pochlebne opinie z bieżącego roku, to mogą być to efekty marketingu szeptanego wykupionego świeżo po założeniu agencji. Takie komentarze nie dają praktycznie żadnej cennej informacji na temat firmy, z którą chcesz współpracować.

Jak korzystać z pośrednictwa pracy za granicą?

Samo znalezienie zatrudnienia za pomocą pośrednictwa pracy za granicą jest bardzo proste. Wystarczy przejrzeć oferty na stronach z ogłoszeniami o pracę. Duża część z nich jest dodawana właśnie przez agencje. W samym ogłoszeniu często widoczna jest również nazwa agencji albo link przekierowujący na stronę pośrednictwa.

[Głosów:3    Średnia:3.3/5]