W nadchodzącym 2020 roku przedsiębiorców będzie czekać wiele zmian. Obejmą one nie tylko kwestie podatkowe, ale także i zagadnienia kadrowe. Zmianie ulegną m.in. niektóre z przepisów Kodeksu Pracy. Wśród najważniejszych nowelizacji wymienia się wyższą pensję minimalną, pełne oskładkowanie umów zlecenie oraz telepracę dla rodziców. To jednak nie wszystkie modyfikacje, które zapowiada ustawodawca. Jak będzie wyglądał Kodeks Pracy w 2020 roku?
Wzrost płacy minimalnej
W 2019 roku płaca minimalna w Polsce wynosi 2250 zł brutto. Ustawodawca jeszcze latem 2019 roku zapowiadał, że w kolejnym roku kalendarzowym dojdzie do jej podniesienia. Planowana podwyżka na kolejny rok ma ustalić pensję minimalną na kwotę 2450 zł. Na tym zmiany mają się nie zakończyć. Przygotowano plan obrazujący ścieżkę podwyższania płacy minimalnej aż do 4000 złotych. Taki pułap według planów ma ona osiągnąć w 2023 rok.
Nowy system naliczania składek ZUS
Jedna z większych zmian, jaka czeka na przedsiębiorców 2002 roku, jest ta dotycząca składek na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Novum będzie przede wszystkim to, że pełnemu oskładkowaniu podlegać będą umowy zlecenia. Oznacza to, że osoby zatrudnione będą miały odprowadzane wyższe składki do ZUS, ale otrzymają niższą pensję. Obecnie przy umowie zlecenie składki naliczane są do wysokości pensji minimalnej.
Na zmianie zyska budżet państwa. Spodziewany dochód to dodatkowe 3 mld złotych. Konsekwencją pełnego oskładkowania umów zlecenie będzie to, że automatycznie dojdzie do wygaszenia tzw. umów śmieciowych.
Nowe składki ZUS w prosty sposób będzie można rozliczać, korzystając z https://pomoc.wfirma.pl/kadry-i-place/podatki-i-ubezpieczenia-. Pozwoli on na automatyczne obliczanie wysokości składek pracowników, a także elektroniczne przesyłanie wszystkich dokumentów potrzebnych do rozliczeń z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Udogodnienia dla rodziców
Kodeks Pracy 2020 ma również wprowadzać nowe udogodnienia dla rodziców takie jak telepraca, czyli praca zdalna. Będzie o nią mógł poprosić pracownik, który jest rodzicem dziecka w wieku 1-3 lata. Warunkiem będzie jednak to, że charakter wykonywanej pracy pozwoli na wywiązywanie się z zadań poza siedzibą pracodawcy.
Wyrównanie pensji kobiet i mężczyzn
Zmiany, jakie proponuje ustawodawca w Kodeksie Pracy w 2020 roku to także te mające na celu wyrównanie wynagrodzeń kobiet i mężczyzn. Rekomendowanym mechanizmem będą badania wykonywane w formie ankiet, który mieliby przeprowadzać najwięksi pracodawcy. Ich celem byłoby wykrycie, zaradzenie i zapobiega nieuzasadnionym różnicą w wynagrodzeniach i warunkach zatrudniania kobiet i mężczyzn. Proponowanym rozwiązaniem jest również wprowadzenie obowiązku publikowania raportów o równości wynagrodzeń – to zarządzenie również miałoby dotyczyć, największych podmiotów gospodarczych działając na rynku pracy.
Zmiany, które są już znane
Zmiany w Kodeksie Pracy będą przeprowadzane nie tylko 20020 roku. Już teraz przedsiębiorcy muszą się dostosować do nowych przepisów. W tym roku Kodeks Pracy zmieniał się już trzykrotnie. W wyniku tego doszło do wprowadzenia nowych przepisów związanych z wydawaniem świadectw pracy czy dochodzeniem roszczeń związanych z mobbingiem. Podwyższeniu w 2019 roku uległa też płaca minimalna i stawka godzinowa.