Gdzie dostaniesz kredyt na samochód? Każdy bank oferuje taką możliwość – możesz wziąć specjalny kredyt pod zastaw samochodu, jak i kredyt gotówkowy na dowolny cel. Kredyty samochodowe są niżej oprocentowane, ponadto możesz pożyczyć znacznie wyższą kwotę niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Jednak bez względu na wybrany przez Ciebie wariant, nie dostaniesz kredytu w banku, jeśli masz złą historię kredytową. Miałeś problemy ze spłatą pożyczki, a Twoją pensję zajął komornik? A może masz zbyt niską zdolność kredytową? W takim razie zapomnij o wsparciu z banku. W tej sytuacji kredyt samochodowy bez BIK dostaniesz tylko w instytucji pozabankowej i tzw. parabanku. Na czym polega taka pożyczka i na co musisz uważać?

Dlaczego kredyt samochodowy bez BIK musi być drogi?

car-3259148_1280Jeśli firma pożyczkowa deklaruje, że nie sprawdzi Twojej historii w bazach BIK, BIG czy KRD, sporo ryzykuje. Przecież możesz mieć na koncie pięć niespłaconych pożyczek, komornika albo być ofiarą spirali kredytowej. Czy taki klient jest wypłacalny i czy będzie w stanie uiszczać raty regularnie? Nie wiadomo, choć wiarygodność takiego dłużnika jest mocno wątpliwa. Trzeba zatem uczciwie przyznać, że instytucje pozabankowe sporo ryzykują, pożyczając pieniądze niepewnemu klientowi. W rezultacie RRSO szybuje w górę i jest znacznie wyższe niż w banku czy SKOK-u. W ten sposób firmy pożyczkowe chcą zniechęcić klientów, którzy niekonsekwentnie podchodzą do spłaty swoich zobowiązań. Oczywiście nie bez znaczenia jest fakt, że kredyt samochodowy bez BIK zapewnia firmie możliwość sporego zarobku. Jeśli klient nie będzie spłacał rat, wówczas… No właśnie, co wtedy?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać kredyt na samochód bez BIK?

W instytucji pozabankowej procedura kredytowa może trwać kilkanaście minut i możesz otrzymać pieniądze jeszcze tego samego dnia, jednak istnieją pewne „kruczki”, o których musisz pamiętać. Otóż kredyt samochodowy musi mieć zabezpieczenie. W wielu przypadkach firma będzie wymagała zabezpieczenia na przedmiocie kredytowania, czyli samochodzie. Kredyt pod zastaw samochodu może obejmować cesję praw z ubezpieczenia – czyli w razie np. kradzieży czy stłuczki towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci odszkodowanie nie Tobie, a firmie pożyczkowej. Kolejnym warunkiem jest zastaw karty pojazdu, a wreszcie „przywłaszczenie na zabezpieczenie”. Oznacza to, że w razie problemu ze spłatą rat, kredytodawca po prostu przejmie Twój samochód.

Brzmi radykalnie, prawda? Nie przejmuj się, kredyt samochodowy bez BIK jest możliwy także bez zastawu. Jeśli firma pożyczkowa nie będzie wymagać od Ciebie okazania dokumentów pojazdu, najprawdopodobniej będziesz potrzebować gwaranta. To osoba, która w razie problemów będzie za Ciebie spłacać pożyczkę. Co ważne, gwaranta obowiązują pewne warunki – musi mieć zdolność kredytową, a w niektórych przypadkach nawet własną nieruchomość, która będzie zabezpieczeniem pożyczki. Jak zatem widzisz, kredyt samochodowy bez BIK w rzeczywistości ma bardzo restrykcyjne wymagania i z pewnością nie dostaniesz go „na piękne oczy”.

[Głosów:0    Średnia:0/5]