Własna firma czy etat

Większość osób, które rozpoczynają swoją karierę zawodową na pewno zastanawia się czy lepiej szukać dobrej pracy czy też założyć własną firmę. Jest to bardzo trudny dylemat ponieważ znalezienie dobrej pracy jest bardzo trudne. Należy rozważyć kilka ważnych kwestii.

Kiedy opłaca się działalność gospodarcza

Na opłacalność ma wpływ bardzo wiele czynników wśród, których jest rodzaj opodatkowania, struktura kosztów czy też struktura dochodów. Trzeba pamiętać, że jeżeli wybierze się ryczałt jako formę opodatkowania to koszty firmy nie będą miały żadnego znaczenia. Jednak stawka podatku jest wtedy też o wiele niższa.

W przypadku niewielkich dochodów zasady ogólne mogą być bardziej opłacalne (gdy nie przekraczamy 85528zł rocznie), ponieważ wtedy podatek jest niewiele większy, a można odliczyć sporo rzeczy od niego.

Dodatkowo w przypadku gdy firma będzie płatnikiem VAT to większość rzeczy, kupowanych na firmę można śmiało odliczyć od kosztów właśnie o wartość podatku VAT. W ten sposób można w rzeczywistości mieć tańsze towary.

Urlop – ważna rzecz

Każdemu pracownikowi na etacie przysługuje 20 lub 26 (w zależności od stażu pracy) dni płatnego urlopu. Oczywiście sam fakt przysługiwania urlopu nie zawsze jest wystarczający. Konieczna jest zgoda pracodawcy. Uzyskanie jej nie zawsze jest proste. Natomiast każdy kto prowadzi własną na płatny urlop nie może liczyć.

Zarobki

Kwestia zarobków to bardzo indywidualna sprawa i bardzo trudno jest porównać etat z działalnością gospodarczą. Można tylko stwierdzić, że średnia pensja według GUS oscyluje w okolicach 3800 złotych.

Co wybrać

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Sytuacja na rynku zmienia się bardzo dynamicznie i trzeba na nią reagować, najlepiej z wyprzedzeniem. Rozwiązaniem tego problemu jest praca na etat w połączeniu z prowadzeniem własnej działalności. Pozwala to zminimalizować koszty składek ZUS jednocześnie pomału budować swoją markę i rozwijać firmę. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie zwłaszcza wśród ludzi młodych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]