Warszawa to miasto ogromnych możliwości zawodowych, ale bez wykształcenia czy konkretnych umiejętności jest tu równie ciężko jak w małych miasteczkach. Na stołecznym rynku pracy panuje tak ogromna konkurencja, że osoby bez jakichkolwiek kwalifikacji nie mają szans u pracodawców – na ich miejsce są dziesiątki innych kandydatów, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem i dyplomem. Dlatego też, jeśli mieszkasz w Warszawie nie możesz pozostać z tyłu ani liczyć na „mannę z nieba”. Tu nikt nie da Ci niczego za darmo, poza… wykształceniem! Tak, bezpłatna szkoła zaoczna w Warszawie zapewni Ci lepszy start na rynku pracy i pozwoli dostosować się do dynamicznego tempa rozwoju stolicy.
Zaoczne liceum dla dorosłych – Warszawa
Liceum dla dorosłych skierowane jest do osób, które chcą zdobyć wykształcenie średnie i zdać maturę, a jednocześnie muszą pogodzić naukę z innymi zobowiązaniami, np. pracą, opieką nad chorym członkiem rodziny czy wychowywaniem dziecka. W większości szkół zjazdy odbywają się co dwa tygodnie w dniach sobota-niedziela i trwają od rana do późnego popołudnia (8-9 godzin). Jeśli chodzi o program edukacyjny, liceum dla dorosłych oferuje takie same przedmioty jak tradycyjna szkoła średnia. Po zakończeniu nauki (2-3 lata) uczeń może przystąpić do egzaminu maturalnego.
Ponadto każda szkoła zaoczna w Warszawie, funkcjonująca na prawach szkoły publicznej, zapewnia legitymację uczniowską (uprawniającą do wielu zniżek) oraz ubezpieczenie. Co ważne, szkoły prowadzą rekrutacje co semestr, zatem można się zapisać również w trakcie roku szkolnego, np. gdy nie możesz kontynuować nauki w zwykłym liceum. Bezpłatne szkoły zaoczne w Warszawie to m.in.: Cosinus, PASCAL, ŻAK, Szkoły Beaty Mydłowskiej.
Policealna szkoła zaoczna – Warszawa
Szkoły policealne przeznaczone są dla osób, które ukończyły szkołę średnią (liceum lub technikum) i chcą nauczyć się konkretnego zawodu oraz zdobyć uprawnienia technika. To doskonałe rozwiązanie dla abiturientów, którzy nie podeszli do egzaminu maturalnego lub zdali go niepomyślnie. W ten sposób mogą w krótkim czasie (1-2 lata) zdobyć fachowe umiejętności i uzyskać lepszą pozycję na rynku pracy.
Podobnie jak w przypadku liceum, również policealne szkoły zaoczne w Warszawie zapewniają naukę w formie dwudniowych zjazdów odbywających się co dwa tygodnie. Na koniec nauki uczeń potwierdza swoją wiedzę i umiejętności, przystępując do egzaminu zawodowego. Szkołę policealną można traktować jako łatwo dostępną alternatywę dla studiów, choć oczywiście uprawnienia technika mają znacznie węższy zakres niż uprawnienia osoby z dyplomem licencjata czy magistra.
Sprawdźmy zatem, do jakiej pracy przygotowuje szkoła zaoczna. Warszawa proponuje takie kierunki zawodowe jak: opiekun osoby starszej, opiekunka środowiskowa, rachunkowość, technik geodeta, technik wiertnik, teleinformatyk, turystyka wiejska, usługi pocztowe i finansowe, technik administracji technik usług kosmetycznych oraz technik eksploatacji portów i terminali.