W co zainwestować pieniądze

Dysponując pewną kwotą pieniędzy należy zastanowić się w co warto zainwestować pieniądze. Tym co będzie miało największy wpływ na decyzję jest kwota pieniędzy jaką ma się do dyspozycji. W przypadku dużych kwot warto rozpatrzeć kwestie nieruchomości czy też złota. Jednak jeżeli ma się tylko stosunkowo niewielkie kwoty to warto rozważyć różne instrumenty bankowe. Do najbardziej popularnych należą lokaty bankowe, fundusze akcyjne jak i bezpośrednio akcje.

Lokaty bankowe

Lokaty bankowe to najbezpieczniejszy sposób pomnażania swoich pieniędzy, który jednak w obecnej sytuacji rynkowej daje tylko zwrot na poziomie stopy inflacji. Najczęściej obecnie wartość oprocentowania na lokatach bankowych wynosi 1-2%. Zdarzają się również lokaty oprocentowane wyżej jednak są one rzadkością, a dodatkowo zwykle mają wiele dodatkowych warunków do spełnienia.

Fundusze akcyjne

Jest to najpopularniejsza forma pomnażania pieniędzy, zwłaszcza dla osób cierpliwych. Wśród tych instrumentów finansowych każdy znajdzie coś dla siebie. Standardowy podział to fundusze: obligacji, hybrydowe oraz akcyjne. Oczywiście na każdym z tych rodzajów można w krótkim terminie stracić pieniądze, trzeba się z tym liczyć.

Fundusze obligacji charakteryzują się niewielkim zyskiem zwykle na poziomie 3-5% zapewniając bardzo niewielki poziom ryzyka.

Fundusze hybrydowe są najlepszym wyborem dla ludzi lubiących duży zysk przy zadowalającym poziomie ryzyka. Tutaj zysk może sięgać nawet kilkunastu procent w skali rocznej. Straty pieniędzy zdarzają się o wiele częściej.

Fundusze akcyjne charakteryzują się najwyższym poziomem zysku, ale także możliwością łatwej i sporej straty pieniędzy.

Samodzielne kupowanie akcji

Dla osób mających bardzo duże doświadczenie w inwestowaniu oraz nie bojących się ryzyka istnieje możliwość samodzielnego kupowania akcji. Tutaj zysk jak i strata będzie największa. Jest to instrument dający bardzo duże zyski jednak nie jest przeznaczony dla osób chcących odkładać pieniądze na swoją starość. Wiąże się z nim bardzo duże ryzyko straty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]