Przed Tobą jedna z najważniejszych decyzji w życiu – musisz znaleźć odpowiedź na pytanie o to jaki kierunek studiów wybrać. Niestety tylko nieliczni podchodzą do tej kwestii z należytą powagą. Wielu młodych ludzi wybiera studia kierując się aktualną modą, wyborami znajomych albo… tym, które studia są najłatwiejsze. Jeśli jednak za kilka lat nie chcesz narzekać na to, że w Polsce nie da się znaleźć dobrej pracy, a Twoje życie jest nudne i inni mają lepiej, to właśnie teraz jest właściwy moment, by zadbać o swoją przyszłość. Jak właściwie wybrać kierunek studiów? Na co zwracać uwagę?
Jak wybrać kierunek studiów?
Wybór studiów jest o tyle trudny, że powinien pogodzić kilka interesów, które nie zawsze da się latwo połączyć. Z jednej strony z pewnością chcesz robić w życiu coś, co Cię interesuje. W końcu realizowanie swojej pasji i zarabianie na niej to jedna z najlepszych rzeczy, jakie mogą się przytrafić w życiu zawodowym. Z drugiej strony wybieranie kierunku studiów musi też gwarantować bezpieczeństwo finansowe w przyszłości. Rodzice w końcu przestaną Cię wspierać kieszonkowym czy płacić za akademik i dobrze byłoby mieć wówczas pieniądze na własne mieszkanie, samochód i życie na odpowiednim poziomie.
Trzecią kwestią są Twoje predyspozycje. Nie zawsze to co lubisz robić lub to co gwarantowałoby odpowiednie wynagrodzenie, jest jednocześnie tym, co potrafisz dobrze robić.
Jak wybrnąć z tego dylematu? Na dobry początek warto wypisać sobie kierunki studiów, które pasują do każdego z tych trzech priorytetów. Jeżeli niektóre będą się powtarzać we wszystkich punktach, to znaczy, że warto wziąć je pod uwagę w pierwszej kolejności.
Radzimy też dobrze sprawdzić profil poszczególnych kierunków. Na podstawie samej nazwy kierunku a nawet krótkiego opisu na stronie uczelni można często wyciągnąć błędne wnioski. Gdy zastanawiasz się jaki kierunek studiów wybrać przejrzyj plany zajęć uczelni, poszukaj informacji na forach i grupach, poszukaj literatury z danego kierunku oraz wykładów dostępnych w sieci. Dzięki temu wyrobisz sobie dużo lepsze pojęcie na temat preferowanych opcji i upewnisz się, czy faktycznie jest to droga, którą chcesz podążać.
Różne możliwości rozwoju
Kiedy wybierasz kierunek studiów weź pod uwagę również alternatywne scenariusze rozwoju Twojej ścieżki zawodowej oraz Twojego hobby. Jeśli grasz w zespole rockowym, ale jesteś też zdolnym programistą nie musisz zastanawiać się między kierunkami muzycznymi a informatyką. Co powiesz na to, by pasję realizować po godzinach i zająć się nią na poważnie, gdy uda się osiągnąć pierwsze sukcesy? W tym samym czasie możesz już studiować na politechnice, by zapewnić sobie pewną przyszłość zawodową, na wypadek, gdyby muzyczna kariera nie rozwinęła się wystarczająco.
Jak jeszcze pogodzić hobby i życie zawodowe? Jeśli naprawdę fascynujesz się pewną dziedziną i masz ogromną wiedzę z nią związaną, warto pomyśleć o karierze naukowej. Wówczas po zakończeniu studiów magisterskich rozpoczniesz studia doktoranckie, które jednocześnie zagwarantują przyzwoite zarobki. Już młodzi doktoranci na wielu kierunkach są w stanie otrzymywać wynagrodzenia i stypendia o łącznej wysokości około dwóch średnich pensji.