Polacy nadal chętnie wyjeżdżają „na saksy”, nawet do pracy znacznie poniżej kwalifikacji. Mimo niższych stawek, Niemcy są też wciąż bardziej popularne niż Holandia czy Norwegia. Wystarczy sprawdzić pierwszy lepszy portal z ogłoszeniami, by pojąć, skąd bierze się tak duże zainteresowanie niemieckim rynkiem pracy. Biorąc pod uwagę stawki, jest to bardzo dochodowa praca za granicą – Niemcy za proste fizyczne zajęcia są w stanie zaoferować nawet 8 tys. zł miesięcznie. Jednak nie tylko zarobki zachęcają Polaków do wyjazdu za zachodnią granicę.

Praca w Niemczech bez języka, czyli różnorodne oferty dla każdego

germany-kiosk-line-4481Niemcy nie oczekują, że będziesz znał ich ojczysty język. Wystarczy, że jesteś w stanie porozumiewać się po angielsku, choć i brak znajomości tego języka nie dyskwalifikuje pracownika. Niemcy posługują się raczej prostym, „szkolnym” angielskim, dlatego dość łatwo ich zrozumieć. Jednak bardzo możliwe, że u niemieckiego pracodawcy trafisz na Polaka, który pełni funkcję tłumacza i/lub kierownika zmiany.

Jeśli interesuje Cię praca za granicą w Niemczech bez języka, zapewne celujesz w oferty pracy fizycznej, które są skierowane głównie do cudzoziemców ze środkowowschodniej Europy. Pracodawcy mogą sporo na tym zaoszczędzić, gdyż młodzi Niemcy nie chcą pracować fizycznie, tym bardziej za minimalną stawkę. W zakładach produkcyjnych, magazynach, w ogrodnictwie czy rolnictwie spotkasz głównie swoich rodaków. W Twojej ekipie nie powinno zabraknąć również Ukraińców, Łotyszów, Białorusinów, Węgrów i Turków.

Ze względu na  bardzo duże zapotrzebowanie na tańszych pracowników ze wschodu, oferty pracy w Niemczech bez znajomości języka są dość różnorodne. Oczywiście chodzi wyłącznie o zajęcia fizyczne, takie jak: wykładanie towaru, pakowanie produktów, praca na linii produkcyjnej, kolportaż katalogów i ulotek, odśnieżanie i najpopularniejsze – zbiory owoców i warzyw, a także praca w szklarni przy kwiatach. Wśród ogłoszeń często pojawia się także sprzątanie i opieka nad osobami starszymi, jednak są to oferty skierowane do kobiet znających choć podstawy języka niemieckiego.

Praca za granicą – Niemcy czy inne kraje?

Oczywiście za podjęciem pracy w Niemczech przemawia także odległość. Jeśli mieszkasz w zachodniej Polsce i znajdziesz zatrudnienie blisko granicy, możesz z powodzeniem zjeżdżać na weekendy do domu. Dzięki temu rozłąka z rodziną jest mniej dotkliwa, a wtedy i praca staje się przyjemniejsza. Nie bez znaczenia jest fakt, że niemieccy pracodawcy oferują dodatkowe korzyści, m.in. darmowe zakwaterowanie i wyżywienie, dwuosobowe lokale dla par, odzież roboczą czy pokrycie kosztów transportu. W dodatku praca za granicą w Niemczech jest niezwykle łatwa do zorganizowania – w Polsce działa wiele agencji pośrednictwa pracy, które specjalizują się w szukaniu pracowników na rynek niemiecki. Praca przez agencję jest wprawdzie gorzej płatna, jednak pośrednik załatwi formalności, skontaktuje się z pracodawcą, dopilnuje zakwaterowania i transportu, a nawet pomoże w razie kłopotów za granicą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]